Trápia vás afty? Toto sú 4 dôvody, prečo vznikajú

Dovolenka je obdobím radosti, relaxácie a objavovania nových miest. Jej pohodu však môžu narušiť afty, ktoré vznikajú najčastejšie z podráždenia alebo zo stretu s novými baktériami. V tomto článku sa dozviete najčastejšie dôvody ich vzniku.

1. Spoznávanie netradičných chutí

S pikantnými jedlami, ktoré majú zaujímavé a ostré chute môže prísť aj nežiadúci vedľajší účinok. Tieto jedlá dráždia našu sliznicu, a tak prispievajú k jej zápalu. Nie nadarmo mnohí odborníci pripisujú príčinu vzniku áft práve rôznym druhom potravín. Pozor si treba dávať aj na príliš horúce alebo na citrusové jedlá, ktoré dajú ústnej dutine poriadne zabrať.

2. Stretnutie s novými baktériami

V poradí druhou, veľmi častou príčinou ich vzniku, naviac, ak ste na dovolenke, sú nové baktérie, ktoré váš organizmus ešte nepozná. Ak sa radi necháte uniesť chutnými miestnymi špecialitami alebo ochutnávate rôzne exotické nápoje, riziko vzniku afty sa pravdepodobne zvýši. Náš organizmus nie je na ne zvyknutý a snaží sa viesť proti nim vnútorný boj.

3. Dotyky pier

Áno, nezabúdajme na romantiku dovolenkového zážitku. Bozkávanie tiež spôsobuje výmenu našich baktérií a môže narušiť harmonickú mikroflóru ústnej dutiny.

4. Zdieľanie

Prajnosť je na dovolenke veľmi obľúbená vlastnosť. Nemáme problém sa podeliť, skúšať, ochutnávať, a tak aj piť nápoje z jednej fľaše. Inak to nie je pri ženách, ktoré sa niekedy s radosťou podelia o svoj balzam na pery avšak aj to je potenciálnym faktorom, ktorý zvyšuje riziko vzniku afty.

Horúčavy a teplé počasie nás niekedy doslova prinútia k zdieľaniu nápojov a iných osviežujúcich potravín, kde príkladom môže byť zmrzlina a jej ochutnávanie viacerými ľuďmi. V takomto prípade treba pamätať na fakt, že si možno zarobíme na vznik nepríjemnej afty.

Ako liečiť afty?

Na ošetrenie afty je v prvom rade vhodné použiť účinný a dostupný prostriedok. Takmer v každej lekárni dostanete prípravok v bielo-červenom balení s názvom Afterapid od firmy Curasept. Tento produkt pomáha zmierniť afty a urýchliť ich hojenie.

Vybrať si môžete buď gél, ústnu vodu alebo sprej, prípadne pre rýchlu úľavu všetky tri produkty. Záleží aj na akom mieste sa afta alebo afty objavili. Pri lokálnej afte je vhodný gél, avšak ak je rozsah áft v ústach väčšieho rozsahu je vhodný orálny roztok alebo sprej. Jednoduchá aplikácia a rýchly nástup účinku rýchlo prispieva k liečbe bolestivých áft.

Ak sa teda chystáte na dovolenku nenechajte si pokaziť zážitky bolesťou či nepohodlím v ústach. Pamätajte na spôsoby, ktoré ich spôsobujú a ak sa už objavia doprajte im vhodné ošetrenie, čím zabezpečíte, že vaša cesta bude oveľa príjemnejšia.

Zdroje:

1 - https://dermnetnz.org/topics/aphthous-ulcer

2 - https://ada.com/conditions/aphthous-ulcers/

3 - https://mft.nhs.uk/app/uploads/sites/3/2018/09/UDH-182.pdf

4 - https://health.students.vcu.edu/media/student-affairs-sites/ushs/docs/CankerSores.pdf

Posted in Afty on aug 02, 2023