Ako zvládnuť prerezávanie zúbkov

Curasept_web_banners (9).png

Jeden z najdôležitejších míľnikov v živote bábätiek je rast zúbkov. Ich prerezávanie nie je dôležité len z estetického hľadiska, ale hlavne z pohľadu celkového ústneho zdravia. Prerezanie jedného zúbka môže trvať v rozpätí od 2 do 10 dní. Príznaky by mali trvať cca 48 hodín. V nasledujúcom článku odkryjeme tipy, ktoré vám pomôžu s bolestivými príznakmi sprevádzajúcimi rast mliečnych zúbkov. (4)

Problémy s bolesťou a nekomfortom má takmer každé dieťa. Rodičia s nimi neraz prebdia noci, pretože môže nastúpiť horúčka i mrzutosť.

Príznaky sprevádzajúce prerezávanie zúbkov:

Ďasná, ktoré sú pripravené na rast nového zúbka majú zvyčajne jemne belšiu farbu a sú charakteristické drobným hrbolčekom. Niekedy však miesto sčervená a kúsok opuchne. Taktiež môže vzniknúť modré sfarbenie, nazývané erupčná cysta, to však samé zmizne po prerezaní zúbka. (3)

Curasept_web_banners (11).png

Slinenie: Stekajúce sliny môžu spôsobiť podráždenie jemnej detskej pokožky, vedúce k začervenaniu či vyrážkam okolo úst a na brade.

Opuchnuté a začervenané ďasná: Sýtočervené ďasná, môžu spôsobiť biele bodky alebo modrasté hrbčeky v dôsledku krvných podliatin. Tieto modré škvrny sa väčšinou vstrebú, no prípadne môže byť potrebná návšteva pedostomatológa.

Hryzenie: Dieťa si často masíruje ďasná tým, že sa hrá s rôznymi predmetmi, čo je jeho prirodzený spôsob úľavy od bolesti pri prerezávaní zúbkov.

Nepokojný spánok: Prerezávanie zúbkov môže spôsobovať bolesť, ktorá bráni dieťatku v pokojnom spánku.

Soplík pri prerezávaní zúbkov, hnačka, vracanie a iné prejavy choroby: Prerezávanie zúbkov spôsobuje v imunitnom systéme zmeny, ktoré môžu viesť k zvýšenému riziku vírusových infekcií, čo sa môže prejaviť výtokom z nosa, hnačkou a inými príznakmi choroby.

Zvýšená teplota: Teplota nad 38 stupňov môže byť spojená s prerezávaním zúbkov, no v prípade vyšších hodnôt je dôležité vylúčiť iné príčiny horúčky.

Nechuť do jedla: Bolestivé a zapálené ďasná u detí môžu spôsobiť stratu chuti do jedla, ale aj opačný extrém, keď dieťa vyžaduje zvýšený prísun jedla.

Bolesť ucha pri prerezávaní zúbkov: Na strane, kde sa prerezáva zub. (5), (1)

Ako uľaviť nespokojnému bábätku?

Masírovanie - Podráždené ďasná skúste upokojiť jemnou masážou, sledujte reakcie bábätka a uistite sa, že je mu to príjemné. Pokiaľ si dieťatko dokáže samé masážou upokojiť ďasná, nebráňte mu v tom. Pozor však treba dať na čistotu rúk. Masáž dieťatku uľaví od bolesti a zároveň nastimuluje tkanivá vnútri ďasna tak, aby zub čo najrýchlejšie vyšiel von. Pre hygienickejšiu masáž je vhodná silikónová zubná kefka pre deti. (1), (2)

Hryzadlo - Vyskúšajte hryzadlá, tie prekrvia ďasná a prinesú dieťatku väčšiu pohodu. Tieto gumené hračky sú naplnené vodou tak aby si dieťatko dokázalo pomasírovať a zároveň schladiť ďasná. Ideálne je tieto hračky pravidelne umývať aj keď ich sterilizácia vo vriacej vode nie je kvôli použitému materiálu možná. V prípade podcenenia hygieny môže hračka slúžiť ako prenášač baktérií a spôsobí pri najmenšom nepríjemné afty v okolí ústnej dutiny. Samozrejme, že hryzadlo sa nesmie požičiavať, každé bábätko musí mať vlastné. (2), (6)

Curasept_web_banners (8).png

Schladenie - Poskytnite bábätku pocit úľavy a zmiernite opuch za pomoci chladu. Stačí ak spomínané hryzadlo uložíte na pár minút do chladničky. Ak hryzadlo nemáte, postačí kúsok namočenej tkaniny alebo priloženie studenej lyžičky. S prikladaním však prestaňte akonáhle je zúbok prerezaný, pretože by mohlo prísť k narušeniu skloviny. (1) Chladivé obklady môžete aplikovať aj zvonku, na líce. (2)

Dojčenie - Pocit blízkosti a dôvera, ktorú dieťa má v matku je na nezaplatenie. Fyzický kontakt za pomoci dojčenia pomôže bábätku upokojiť sa. Zároveň sa materské mlieko dokáže prispôsobiť potrebám dojčaťa, a tak mu dodá látky, ktoré mu pomôžu celú situáciu zvládnuť. (2)

Gély - Keď nepomôžu predchádzajúce tipy na rad prichádzajú špeciálne gély, ktoré pomôžu bábätku zvládnuť nepríjemné chvíle. Najlepší gél na prerezávanie zúbkov je určite ten, ktorý neobsahuje lokálne anestetiká, cukor ani alkohol, ale ten, ktorý vyniká svojim prírodným zložením. Vhodný je prírodný gél Curasept Primidenti, ktorý stačí natierať na postihnuté miesto v ústach, a tak dôjde k zmierneniu opuchov ďasien a aj k upokojeniu podráždenej sliznice úst. Vďaka nechtíku, slezu a kyseline hyalurónovej tak bude váš drobec opäť spokojnejší. Na nanesenie gélu môžete vyskúšať masážnu kefku Primidenti, ktorá svojou hlavou očistí a pomasíruje ďasná dieťatka.

Curasept_web_banners-(10).png

Zdroje:

1 - https://www.webmd.com/parenting/baby/teething-symptoms-remedies#1.

2 - https://www.stomatorodinka.sk/detske-zubky/utekajme-uz-ide/

3 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612207/

4 - https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/teeth-development-in-children

5 - https://www.boulevardpediatrics.com/medical-topics/ill-child-topics/earache

6 - https://www.chnnyc.org/wp-content/uploads/2023/11/Teething-Handout-English.pdf

Obrázky: canva

Posted in Detské zuby on jan 25, 2024