MLIEČNE ZUBY

ČO SÚ TO MLIEČNE ZUBY?

McAllen-Pediatric-Dentists-List-the-5-Differences-Between-Baby-Teeth-and-Adult-Teeth-1080x675.jpeg

Rast zubov môžeme rozdeliť na dve obdobia - rast mliečnych zubov a rast trvalých zubov. V detskej reči sa tieto zuby označujú ako "detské zúbky" alebo "mliečne zuby". Zubári používajú tiež termíny ako "dočasný chrup" alebo "mliečny chrup". Termín "mliečne zuby" sa pravdepodobne vyvinul z pojmu "mliečny chrup", ktorý bol používaný na opis prvého súboru zubov prerastajúceho počas detstva. Táto terminológia bola založená na tom, že deti v období, keď sa objavujú tieto zuby, konzumujú najmä mliečnu stravu. Názov "mliečne zuby" je teda spätý s časom, keď sa tieto zuby objavujú a ich farbou, ktorá pripomína mlieko. Tieto zúbky sú pre dieťa dôležité pretože majú výrazný vplyv na jeho trvalé zuby, chrup a celkové pohodlie v neskoršom živote. Prerastanie primárnych zubov prispieva k harmonickému vývoju dieťaťa - umožňuje mu žuť prvé pevné jedlo, pomáha mu vytvárať svoje prvé zvuky, vyslovovať prvé slová, umožňuje mu usmiať sa a je neoddeliteľnou súčasťou jeho osobnosti. Udržiavajú priestor pre správne usporiadanie trvalých zubov. Poskytujú včasné upozornenie na budúce anomálie a dávajú rodičom alebo odborníkom príležitosť zasiahnuť v primeranom čase, aby zmenili ústne návyky a pomohli prognóze.

KEDY RASTÚ?

thumbnail_1280_720_prve-zubky-1580133324.jpg

Zúbky u bábätiek sa začínajú objavovať okolo 6. mesiaca, avšak toto obdobie môže byť individuálne (obvykle 3.-14. mesiac). Prvé zuby, ktoré sa objavia sú jednotky, teda rezáky (stredné predné zuby v spodnej čeľusti). Horné rezáky sa prerežú približne mesiac až dva po dolných rezákoch. Zvyčajne ako ďalšie zuby nasledujú štyri horné rezáky. Do konca prvého roku má väčšina detí zvyčajne 8 zúbkov, ktoré zahŕňajú všetky rezáky. Štvorky, inak nazývané stoličky sa prerezávajú medzi 12.-16. mesiacom. Po nich nasledujú trojky, očné zuby. Päťky, stoličky, zvyčajne rastú neskôr, a preto rodičia majú často pocit, že dieťa má už všetky zuby. Prerezávajú sa približne do veku 2,5 roka. V prípade, ak sa prvý zub u dieťaťa objavil neskôr, je možné, že aj ostatné zuby budú prerastať neskôr. Každý je iný. Niekomu sa mliečne zuby objavia skôr, niekomu neskôr. Americká akadémia pediatrickej stomatológie navrhuje, aby prvá návšteva dieťatka u zubára bola skôr, ako dosiahne vek 1 rok (ideálne do 6 mesiacov po objavení prvého zuba).

Add-a-subheading-1-1536x1035.png

AKO SA MLIEČNE ZUBY LÍŠIA OD TRVALÝCH ZUBOV?

Mliečne zuby majú rovnakú základnú štruktúru ako trvalé zuby, teda sklovinu, zubnú dreň, cement a nervové tkanivo. Celková morfológia mliečneho zuba sa niektorými aspektmi odlišuje od trvalého. Hlavný rozdiel spočíva v korune, najmä u mliečnych stoličiek, ktoré sú výraznejšie tvarované do guľovitého tvaru. Najvýraznejšia guľovitosť sa prejavuje na prvej mliečnom stoličke v dolnej čeľusti. Korene mliečnych zubov sú kratšie, menšie a pri stoličkách viac zakrivené v porovnaní s trvalými zubami. V mliečnom zube je preto menej zubnej drene. Kvôli tenšej sklovine sa zubný kaz v mliečnych zuboch šíri rýchlejšie a dosahuje nervové tkanivo. Navyše, nervy alebo pulpy mliečnych zubov sú pomerne väčšie a výraznejšie, čo zvyšuje riziko vzniku abscesu v dôsledku preniknutia zubného kazu.

Ďalšie rozdiely medzi mliečnymi zubami a trvalými zubami zahŕňajú: Sklovina- tvrdý vonkajší povrch, ktorý chráni zuby pred kazom. Na mliečnych zuboch je obvykle tenšia. Farba - mliečne zuby často vyzerajú belšie. Môže to byť spôsobené tenšou sklovinou. Veľkosť - primárne zuby sú zvyčajne menšie ako trvalé zuby dospelých. Tvar - predné trvalé zuby často prichádzajú s hrbolčekmi, ktoré majú tendenciu sa časom obrúsiť. Korene - korene mliečnych zubov sú kratšie a tenšie, pretože sú určené na vypadnutie.

VYPADÁVANIE MLIEČNYCH ZUBOV

Mliečne zuby sú dôležitou súčasťou prípravy na trvalý chrup u detí. Okolo veku štyroch rokov začínajú rásť čeľuste a tvárové kosti, ktoré vytvárajú priestor pre budúce trvalé zuby. Približne v šiestich rokoch začnú mliečne zuby postupne vypadávať. Tento proces nie je okamžitý, ale trvá niekoľko rokov, pričom jednotlivé mliečne zuby vypadávajú postupne a sú nahrádzané trvalými zubami. Poradie vypadávania mliečnych zubov sa môže líšiť.

STAROSTLIVOSŤ O MLIEČNE ZUBY

Mliečne zuby sú citlivejšie na vznik zubného kazu v porovnaní s trvalými zubami. Po jedle sa na ich povrchu rýchlo vytvára povlak, na ktorom sa môžu baktérie rozmnožovať. Je veľmi dôležité naučiť dieťa čistiť si zuby už od útleho veku. Večer môžete jemne vytierať ďasná dieťaťa kúskom gázy namočenej vo vode. Keď dieťa má už viac mliečnych zubov, môžete prejsť na používanie prvej zubnej kefky. Týmto spôsobom pomáhate udržiavať zuby čisté a chrániť ich pred zubným kazom. Dôležitá je aj pravidelná návšteva zubného lekára.

384354868.jpg

PRÍZNAKY PREREZÁVANIA ZÚBKOV

Príznaky spojené s rastom zúbkov sa môžu objaviť už skôr, ako sa zub skutočne prereže do úst. Medzi najčastejšie prejavy prerezávania zúbkov patria: Zvýšené slinenie - dieťa môže začať produkovať viac slín ako obvykle. Nadmerné slinenie môže spôsobiť podráždenie jemnej detskej pokožky a môžu sa objaviť začervenania a vyrážky okolo úst a na brade. Ďalej sa často vyskytujú tzv. kútiky, ktoré sú spôsobené vytekaním slín, najmä počas noci. Zvýšená podráždenosť - rast zúbkov môže spôsobiť, že dieťa je viac podráždené a menej trpezlivé. Môže sa častejšie prebúdzať počas spánku alebo môže mať problém zaspať. Bolesť a nechuť do jedla - niektoré deti môžu pociťovať bolesť a nepohodlie v oblasti ďasien, kde sa zub prerezáva. Môže nastať, že dieťa odmieta prijať akúkoľvek stravu a tiež tekutiny. Odporúča sa nechať zamraziť ovocnú výživu alebo pyré s vodou vo forme nanuku. Takýto nanuk dieťa prijme, pretože chladí jeho ďasná a zároveň mu poskytuje aj potrebné tekutiny. Začervenanie a opuch ďasien - prerastajúci zub môže spôsobiť začervenanie a opuch ďasien v mieste prerezávania. Zvýšená teplota - teplota spojená s rastom zúbkov by nemala presiahnuť 38°C. Rôzne iné prejavy - dieťatko sa snaží uľaviť od bolesti spojenej s rastom zúbkov prostredníctvom rôznych typických pohybov, ako je šúchanie si očiek, škrabanie tváre, nosa alebo ťahanie uší. Každá matka postupne spozná charakteristické prejavy, ktoré jej naznačia, že ďalší zub je už na ceste. Je dôležité si uvedomiť, že každé dieťa môže mať rôzne prejavy pri prerezávaní zubov.

AKO DIEŤATKU POMÔCŤ?

Hryzadlá - gumové hračky vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktoré sú naplnené vodou alebo iným roztokom. Niektoré sa dajú chladiť v chladničke alebo mrazničke, čím poskytujú dieťatku úľavu od opuchnutých ďasien. Každé dieťa by malo mať vlastné hryzadlo, aby sa zabránilo prenášaniu rôznych infekcií. Masáž ďasien – masáž ďasien pomáha odpútať dieťa od bolesti a zároveň stimuluje tkanivá vnútri ďasna, aby sa zúbok čo najrýchlejšie prerezal von. Odporúčame používať masážnu kefku na masírovanie ďasien a čistenie prvých zúbkov CURASEPT PRIMIDENTI. Chladivé obklady – na zmiernenie opuchu a bolesti. Chladivé obklady je možné aplikovať aj zvonku na líca, stačí napríklad mrazený hrášok zabalený do látkovej plienky. Dojčenie, nosenie – ide o najprirodzenejší spôsob ako pomôcť bábätku pri bolestiach. Okrem fyzického a citového kontaktu medzi dieťaťom a jeho matkou, dojčenie má aj ďalšie výhody. Je potvrdené, že zloženie materského mlieka sa prispôsobuje aktuálnym potrebám dieťaťa, a tým sa do tela bábätka dostávajú látky, ktoré mu pomáhajú zvládnuť túto situáciu a chránia ho pred možnými infekciami. Navyše, materské mlieko často predstavuje jedinú tekutinu, ktorú je dieťa ochotné prijať počas prerezávania zúbkov. Okrem dojčenia môže tiež nosenie dieťatka prispieť k jeho pohodliu a upokojeniu. Lieky proti bolesti - v prípade silných bolestí zubov existujú špeciálne lieky proti bolesti určené pre bábätká, dostupné vo forme analgetických čapíkov a perorálnych sirupov. Je dôležité dodržiavať dávkovanie a používať ich iba v prípade veľkých bolestí. Odporúčame tiež vyskúšať gél CURASEPT PRIMIDENTI určený na zmiernenie príznakov spôsobených prerezávaním prvých zúbkov, s obsahom nechtíka, slezu a kyseliny hyaluronovej.

SPRÁVNE ČISTENIE DETSKÝCH ZUBOV

Správna starostlivosť o zuby u detí je veľmi dôležitá pre udržanie zdravého chrupu. Tu je niekoľko tipov, ako správne čistiť zuby deťom: Začnite s čistením zubov už po vyrezaní prvého zúbka. Použite jemnú detskú zubnú kefku s malými štetinkami určenú pre deti. Výber správnej zubnej pasty je tiež dôležitý. Používajte detské zubné pasty s fluoridom, ktoré sú vhodné pre vekovú skupinu vášho dieťaťa. Množstvo pasty by malo byť malé, pre deti vo veku 0 do 3 rokov veľkosť ryžového zrnka a od 3 rokov veľkosť hrášku. Odporúčame pastu Curasept Biosmalto Baby-Kid Strawberry. Pri čistení zubov postupujte jemne a dôkladne. Čistite zuby kruhovými pohybmi, pohybmi hore-dole a zo všetkých strán. Nezabudnite čistiť aj jazyk, kde sa môžu hromadiť baktérie. Pri čistení zubov dávajte pozor na to, aby ste vyčistili všetky zuby vrátane tých v zadnej časti úst. Dbajte na správne čistenie všetkých zubných plôch - vonkajšej, vnútornej a žuvacej plochy. Zvyknite si na pravidelnosť - čistenie zubov by malo byť vykonávané aspoň dvakrát denne, ráno a večer pred spaním.

Sledujte a pomáhajte deťom pri čistení zubov, najmä vo veku do 6 rokov. Uistite sa, že si čistia zuby dostatočne dlho - odporúča sa minimálne 2 minúty. Nezabúdajte na dôkladné vypláchnutie úst po čistení zubov. Podporujte správnu ústnu hygienu u detí aj prostredníctvom hry a motivácie. Použite farebné zubné kefky alebo odmeňovanie za správne vykonanú ústnu hygienu. Pravidelne navštevujte zubára s vaším dieťaťom. Pravidelné preventívne prehliadky sú dôležité pre udržanie zdravých zubov.


Zdroje:

1 - https://www.news-medical.net/health/What-are-Milk-Teeth.aspx

2 - https://www.healthline.com/health/deciduous-teeth#when-will-deciduous-teeth-come-in

3 - https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/deciduous-teeth

4 - https://www.stemprotect.co.uk/everything-you-need-to-know-about-milk-teeth/

5 - https://cchp.ucsf.edu/sites/g/files/tkssra181/f/teethingen1105.pdf

6 - https://www.dental.wa.gov.au/pdfs/OHP405%20-%20Teething.pdf

Obrázky:

https://zapisnikzubarky.sk/wp-content/uploads/2022/08/Add-a-subheading-1-1536x1035.png https://zapisnikzubarky.sk/wp-content/uploads/2022/08/Vrchn%C3%A9-zuby-1-1536x547.png https://heroesdental.com/wp-content/uploads/2022/04/McAllen-Pediatric-Dentists-List-the-5-Differences-Between-Baby-Teeth-and-Adult-Teeth-1080x675.jpeg https://greaterhoustonpediatricdentistry.com/wp-content/uploads/2018/12/Baby-Teething-Chart.jpg https://www.hardydentalgroup.com/wp-content/uploads/2021/07/kids-chart.jpg https://www.dobrenoviny.sk/images/article/67557/1200/630/1459190637.jpg https://www.kamzakrasou.sk/userfiles/articles/27-01/20906/thumbnail_1280_720_prve-zubky-1580133324.jpg https://www.drmax.sk/_i/384354868.jpg?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.sk%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fuploads%2Fimages%2Fdetske_zuby_3.jpg

Posted in Detské zuby on aug 03, 2023