Zápal ďasien alebo tzv. gingivitída, všetko čo potrebujete vedieť

Curasept_web_banners (1).png

Trpí ňou viac ako polovica populácie, a väčšina na ňu príde až v pokročilom štádiu. Podľa štatistík je gingivitída druhá najčastejšia choroba zubného aparátu, pričom zubný kaz je na prvom. Zápal ďasien prebieha totiž častokrát bez príznakov, alebo postihne iba určité zuby. (7)

Gingivitída je začiatočné štádium ochorenia ďasien. A preto je dôležité včas spozorovať jej príznaky a okamžite konať, aby ste zabránili možným komplikáciám. Nebezpečenstvom je možný vývoj do parodontitídy, vážneho ochorenia ďasien, ktoré môže viesť k strate zubov. Zistite, prečo sú zapálené ďasná vážnou komplikáciou, a prečo je dôležité rozpoznať príznaky včas v nasledujúcej časti. (1), (2), (4)

Prečo vzniká?

Gingivitída vzniká vďaka baktériám, ktoré tvoria povlak na zuboch a medzi nimi. Tieto baktérie môžu spôsobiť podráždenie ďasien a vedú k ich zápalu. Ide teda o infekčné ochorenie, ktorého príčina spočíva v nedostatočnej ústnej hygiene a odstraňovaní zubného povlaku z povrchu zubov. Napríklad fajčiari majú vyššie riziko ochorenia, pretože fajčenie spomaľuje prúdenie krvi a živín do tkanív ďasien. (1), (3)

Menej časté sú prípady, keď tento druh zápalu ďasien podlieha iným ochoreniam, a teda užívaním liekov alebo hormonálnou nerovnováhou, refluxom, cukrovkou, nedostatkom vitamínu C alebo suchom v ústach. Zápal ďasien sa v závislosti od priebehu delí na akútny a chronický. (6)

akútny zápal ďasien - vzniká ako následok mechanického poranenia, napríklad ostrou hranou kefky alebo iným predmetom, zvyčajne ho sprevádza bolesť

chronický zápal ďasien- sa pripisuje nahromadeniu zvyškou potravy a rozšírením mikroorganizmov, priebeh je často prehliadaný (7)

Curasept_web_banners (3).png

Ochorenie je však liečiteľné, vo väčšine prípadov stačí odstrániť biely povlak na zuboch a zubný kameň, zlepšiť ústnu hygienu a ochorenie odoznie. Ak však podceníte príznaky, vnútorná vrstva tkaniva ďasien sa zničí, odtiahne od zubov a výsledkom sú aj vypadnuté zuby. (5)

Zápal ďasien príznaky

Pozorujete u seba tieto 4 symptómy? Je pravdepodobné, že vás trápi zápal ďasien.

Krvácajúce ďasná:

  • Zdravé ďasná by nemali krvácať, ale ak zaznamenáte krv pri čistení zubov, môže to byť známka zápalu ďasien.

Zápach z úst:

  • Ak máte nepríjemný zápach z úst, nezabudnite, že to nemusí byť len dôsledok jedla. Môže byť aj varovný signál, že vaše ďasná potrebujú pozornosť, najmä ak ide o príznak začínajúcej gingivitídy.

Opuchnuté ďasná:

  • Zdravé ďasná sú ružové a pevné. Ak sú červené, opuchnuté a zdurené, je to signál, že potrebujú väčšiu starostlivosť.

Ustupujúce ďasná:

  • Ustupujúce, odsadené ďasná môžu spôsobiť citlivosť zubov.

Bolestivé ďasná:

  • Bolesť určite neignorujte. Konzultujte ju so zubným lekárom, aby ste zistili príčinu a riešili problém efektívne. (2)

Hnis:

  • Zápal ďasien hnis len zhoršuje. Ak zbadáte, že sa pri ďasnách zhromažďuje hnis navštívte svojho zubného lekára, ten vám najlepšie poradí s potrebnou liečbou.

Curasept_web_banners (5).png

Diagnostika:

Aj keď si po prečítaní všetkých informácií či už v tomto článku alebo na internete myslíte, že trpíte gingivitídou, jediný kto odborne posúdi váš stav je zubný lekár, najlepšie parodontológ. Zhodnotí ukotvenie zubov, preskúma ich citlivosť zameria veľkosť a hĺbku vzniknutých vačkov a zhodnotí stav opuchu ďasien. Na zapálené ďasno je niekedy potrebný RTG snímok aby sa vylúčili iné do úvahy spadajúce ochorenia. Tiež môžete očakávať ster na základe, ktorého stomatológ nasadí vhodnú liečbu. (5)

Curasept_web_banners (2).png

Ako ju liečiť

Pri gingivitíde je dôležité venovať náležitú pozornosť dentálnej hygiene. Pre správne vyčistenie priestorov medzi zubami sa používa mäkká zubná kefka, medzizubná kefka, dentálna niť a škrabka na jazyk Správna veľkosť medzizubnej kefky je dôležitá pre efektívne vyčistenie priestorov medzi zubami; tú najlepšie určí zubný lekár, ktorý tiež poskytne pokyny pre správnu techniku čistenia zubov. (6)

Odporúča sa používať zubná pasta a ústna voda s protizápalovým, antiseptickým a bolesť tlmiacim účinkom, obsahujúce výťažky z bylín ako šalvia, myrha, ratanhia, harmaček, a aktívne zložky ako chlorhexidín, triclosan alebo esenciálne oleje či allantoin. (4)

Ideálnou voľbou môže byť ústna voda CURASEPT ADS Perio s 0,12 % chlórhexidínom na liečbu zápalu ďasien a parodontitídy. Jej zloženie pôsobí proti bakteriálnemu povlaku tým, že ničí baktérie a zároveň zamedzuje vzniku pigmentácie zubov. Obsahuje kopolymér PVP-VA a kyselinu hyalurónovú vďaka čomu tvorí na sliznici ďasien ochranný film a pomáha pri priebehu regenerácie tkaniva. Na lokálne použitie vyskúšajte formuláciu CURASEPT ADS PARODONTÁLNY GÉL 1 %, ktorý potláča parodontálne vačky, zápal ďasien, parodontitídu a periimplantitídu.

Curasept_web_banners (6).png

Ak je stav gingivitídy akútny do úvahy spadá aj operácia, ktorej cieľom je rekonštrukcia podporných tkanív, tak aby boli ďasná opäť schopné pripojiť sa k zubom. (5)

Prevencia:

Kľúčovým faktorom je správna starostlivosť a správna technika čistenia zubov. Netreba zabúdať ani na pestrú a zdravú stravu, pričom je dôležité obmedziť cukor, sýtené nápoje, alkohol a fajčenie. Bolesť ďasna vieme obísť aj preventívnymi prehliadkami zubného lekára, tie môžu predísť samotnému vzniku ochorenia. (5)

Zdroje:

1 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557422/

2 - https://www.healthdirect.gov.au/gingivitis

3 - https://www.profimed.eu/slovnik-pojmov/gingivitida-sp152

4 - https://click2pharmacy.co.uk/what-is-the-best-toothpaste-for-gum-disease/

5 - https://lekar.sk/clanok/ochorenia-asien

6 - https://www.health.com/how-to-get-rid-of-gingivitis-8409889

7 - https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Ochorenia_parodontu.aspx?did=1&sdid=53&tuid=0&page=3&

8 - obrázky zdroj: canva

Posted in Nezaradené on jan 25, 2024