Zuby múdrosti - všetko, čo potrebujete vedieť

ČO JE ZUB MÚDROSTI?

Zuby múdrosti, známe aj ako tretie stoličky sú posledné zuby, ktoré sa objavujú u dospelých. Nazývajú sa zuby múdrosti, pretože obvykle rastú v neskoršom veku, keď sa očakáva, že človek už má väčšiu múdrosť a skúsenosti.

dentist-in-clinic-examines-x-ray-of-jaw-of-client-2021-11-02-17-01-25-utc-min.jpg

Zo zubárskeho hľadiska sú tieto zuby známe ako tretie moláre. V minulosti mali tieto zuby veľký význam. V minulosti neexistovala dostupná zubná starostlivosť a veľa ľudí stratilo zuby ešte pred dosiahnutím veku 18 rokov. Aby sa zabránilo úplnej strate všetkých zubov, ľudské telo malo rezervu ďalších štyroch zubov, ktoré sa objavili až v dospelosti. V súčasnosti zuby múdrosti majú minimálnu, niekedy skoro až žiadnu úlohu pri žuvaní, pretože mäkká potrava nepotrebuje také intenzívne mechanické spracovanie v ústach, ako to bolo v minulosti. V priebehu evolúcie sa v dôsledku toho čeľustné kosti zmenšili a tretie moláre nemajú dostatok miesta na správne prerezanie a zaradenie sa do zubného oblúka. Tým sa stali nielen zbytočnými, ale často aj zdrojom nepríjemných problémov.

KEDY RASTÚ ZUBY MÚDROSTI?

Najčastejším obdobím, keď sa zuby múdrosti prederú cez ďasno, je obdobie medzi 18. a 25. rokom veku. Avšak kým úplne vyrastú, môže to trvať celé roky. Doba prerastania je individuálna. Niektoré ďasná však nemusia nechať zuby múdrosti prerásť vôbec.

jpg.jpg

Tretie stoličky sa výrazne líšia nielen v čase ich rastu, ale aj vo svojom tvare, počte koreňov, priebehu a počte koreňových kanálikov, ako aj v ich uložení a založení. Každý jedinec môže mať jedinečné vlastnosti týchto zubov. Niektorí ľudia ich nemusia mať vôbec založené, zatiaľ čo iní môžu mať dokonca aj deviate zuby (štvrté stoličky).

KEDY SÚ PROBLÉMOM?

Niektorí ľudia ani nevedia, kedy im osmičky vyrástli. Hlavným dôvodom je, že majú dostatočne veľkú sánku a primeranú veľkosť zubov. Ich osmičky sa vtedy veľmi pekne prerežú, zaradia do zubného oblúka za sedmičky a plnia svoju funkciu až do dôchodku. V takýchto prípadoch sa osmičky bezproblémovo prerážajú a zaradia do zubného oblúka medzi sedmičky, plniac svoju úlohu až do neskorého veku. Problémy nastávajú v prípade, keď osmičky sú príliš veľké a sánka je príliš malá, čo zabraňuje ich správnemu prerazeniu. Komplikácie môžu nastať aj v prípade, ak tieto zuby rastú skrížene alebo sa prerážajú iba čiastočne. Vzniká priestor medzi zubom a sliznicou, do ktorého sa dostáva jedlo a baktérie, a ľudia nie sú schopní toto miesto adekvátne vyčistiť. Postupne sa vyvinie zápal, sprevádzaný bolesťou, opuchom a ďalšími problémami. Zriedkavo sa zuby múdrosti prerezávajú v poškodenom stave, zatiaľ čo iné môžu prerastať nesprávnym spôsobom. Poškodené zuby múdrosti nemusia okamžite spôsobiť problémy, ale s postupom času sa zvyšuje riziko infekcie, poškodenia susedných zubov a vzniku ďalších komplikácií v ústnej dutine.

shutterstock_1247858623.jpg

NAJČASTEJŠIE PRÍČINY BOLESTI

Najčastejšie príčiny problémov s prerezaním sú dve:

1. Vzpriamenie zubu múdrosti

Zub múdrosti sa začína vyvíjať vo vodorovnej polohe. Postupne sa však vzpriamuje. Ak nedôjde k správnemu vyrovnaniu, zub môže ostať neprerezaný alebo len čiastočne prerezaný. Horizontálne orientovaný zub múdrosti môže spôsobiť poškodenie predchádzajúceho zuba, najčastejšie sedmičky, a to nasledovnými spôsobmi: Vznikom miesta bakteriálneho povlaku (u čiastočne prerezanej osmičky), čo vedie k tvorbe zubného kazu nielen na osmičke, ale aj na sedmičke. Dlhodobým pôsobením tlaku pri prerezávaní môže spôsobiť resorpciu koreňa sedmičky.

2. Nedostatok miesta

Častou príčinou je nedostatok miesta v ústnej dutine na prerezanie zuba múdrosti. Môže to byť výsledkom dedičnosti, kde človek zdedí väčšie zuby po jednom z rodičov a menšie čeľustné kosti po druhom.

Depositphotos_381464518_l-2015.jpg

BOLESŤ ZUBOV MÚDROSTI A NAJČASTEJŠIE SIGNÁLY PROBLÉMU

Zub múdrosti, ktorý je zle uložený alebo čiastočne prerezaný, často spôsobuje nepríjemné a silné bolesti v oblasti sánky. Tieto bolesti môžu súvisieť s problémami pri otváraní úst, žuvaní potravy a prehĺtaní. Bolesť sa tiež môže šíriť do ucha alebo líca. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k opuchu lymfatických uzlín, zvýšenej teplote a celkovému pocitu malátnosti. Tieto problémy vznikajú vtedy, keď osmičky nie sú úplne prerezané a časť ich korunky je prekrytá sliznicou. V dôsledku toho sa do nepokrytého priestoru ľahko dostávajú baktérie a zvyšky potravy, čo vedie k zápalu (perikoronitída) a spôsobuje bolesti v oblasti sánky. Aj keď príznaky môžu dočasne ustúpiť, ak sa tento stav nelieči, obvykle sa opätovne vrátia. Nedostatočná liečba môže viesť k silnému zápalu v okolí čeľusti, čo v niektorých prípadoch môže predstavovať život ohrozujúci stav.

Najčastejšie signály, že so zubami múdrosti niečo nie je v poriadku:

  • citlivé alebo krvácajúce ďasná,

  • červené alebo opuchnuté ďasná,

  • bolesť čeľuste a nepohodlie,

  • ťažkosti s jedením, otváraním úst,

  • nepríjemná chuť v ústach,

  • pretrvávajúci zápach z úst,

  • neustále bolesti hlavy.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

KEDY VYBRAŤ ZUBY MÚDROSTI?

K extrakcii (vytrhnutiu) sa najčastejšie pristupuje ak:

Osoba má pokazenú osmičku a nie je možné vykonať liečbu koreňových kanálikov. Plánuje sa čeľustnoortopedická liečba pomocou strojčeka a čelustný ortopéd na základe vyšetrenia rozhodne, že je potrebné odstrániť osmičky, často kvôli nedostatku miesta. Osmička je semi-retinovaná (polovične prerezaná) a sliznica sa okolo nej zapaľuje a opúcha. Môže sa vyvinúť hnisavý absces a hnis sa môže infiltrovať do okolitých štruktúr, čo môže spôsobiť problémy s otváraním úst, prehĺtaním a dýchaním. Medzi 7. a 8. zubom nie je možné dôkladne vyčistiť priestor, kde sa nachádza osmička. Osoba trpí opakujúcimi sa bolesťami v tejto oblasti. Okolo osmičky sa premenil folikulárny vak na cystu a ohrozuje kosť a ďalšie štruktúry. V ústnej dutine je nedostatok miesta pre ďalšie zuby a mohlo by dôjsť k stlačeniu existujúcich zdravých zubov.

KEDY NEVYBRAŤ ZUBY MÚDROSTI?

V niektorých prípadoch je vhodné nechať tieto zuby na mieste a sledovať ich možné zmeny. Zuby múdrosti je možné sledovať, ak:

Sú správne prerezané a zaradené a plnia svoju funkciu. Vytrhnutie by bolo rizikové, pretože zub sa nachádza v blízkosti mandibulárneho kanála a pri extrakcii by hrozilo poškodenie nervov. Osmička sa nachádza hlboko v kosti dlhé roky, nerobí problémy a nie je najmenšia pravdepodobnosť, že by sa prerezala. Výskyt osmičky v blízkosti prínosovej dutiny. Rozhodnutie o vyberaní osmičky je na individuálnom posúdení lekára, ktorý extrakciu indikuje.

AKO SA ODSTRAŇUJÚ ZUBY MÚDROSTI?

Extrakcia zuba múdrosti je individuálna. Väčšinou sa osmičky, najmä tie dolné, odstraňujú chirurgicky. To znamená, že zub vám nebude vyberať bežný zubár, ale špecialista v oblasti zubnej chirurgie. Pri zákroku sa používa buď lokálna alebo celková anestézia, prípadne aj sedácia s lokálnou anestéziou. Ak sa zub múdrosti nachádza hlboko v ďasne, odborník ďasno rozreže, aby sa odhalil zub a kosť. V prípade zložitejšej extrakcie môže byť zub rozdelený na viacero častí pred jeho odstránením. Po dokončení extrakcie zuba múdrosti, chirurg vyčistí miesto a v prípade potreby zašíva ďasno. Je dôležité dodržiavať následnú starostlivosť a pokyny od zubného chirurga pre rýchle a bezproblémové hojenie.

ZÁKROK

wisdom-teeth-extraction.jpg

Priebeh zákroku extrakcie zuba múdrosti môže byť nasledovný:

Lekár si zhotoví OPG snímku alebo 3D CT zuba, čo mu poskytne presný obraz o jeho polohe a stave. Pred samotným zákrokom sa aplikuje lokálna anestézia. Táto injekcia zabezpečuje znecitlivenie miesta, kde sa vykoná extrakcia. Počas zákroku nebudete pacient cítiť ostrú bolesť, ale môžete pociťovať tlak alebo nepríjemné pocity. Po úspešnom odstránení zuba, lekár vypláchne ranu a aplikuje hojivý gél alebo krvnú plazmu, ktoré pomáhajú pri procese hojenia. V prípade potreby sa rana zašije. Po zákroku je dôležité dodržiavať následnú starostlivosť doma. To zahŕňa dodržiavanie pokynov od lekára, ako napríklad užívanie predpísaných liekov, vyhýbanie sa tvrdým potravinám, dodržiavanie hygienických opatrení a pravidelné vyplachovanie úst. Je dôležité počúvať a dodržiavať pokyny od zubného lekára, aby sa minimalizovali komplikácie a zabezpečilo sa rýchle a bezproblémové hojenie rany.

AKO DLHO TRVÁ ODSTRÁNENIE ZUBU MÚDROSTI?

Odstránenie niektorých zubov múdrosti môže trvať len niekoľko minút. Avšak, v prípade ťažších zubov múdrosti, ktoré vyžadujú rozrezanie na menšie kúsky pre ich odstránenie, môže tento proces trvať približne 20 minút.

AKÉ RIZIKÁ SÚVISIA S ODSTRÁNENÍM ZUBOV MÚDROSTI?

Riziká a nežiaduce účinky spojené s odstránením zubov múdrosti sa vyskytujú len zriedkavo. Ak po zákroku pociťujete ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, nadmerné krvácanie, horúčku alebo z rany sa uvoľňuje hnis, môže to naznačovať infekciu, poškodenie nervov alebo iné komplikácie. V takom prípade je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

ČO ROBIŤ PO EXTRAKCII?

Po operácii je dôležité udržiavať miesta extrakcie čo najčistejšie počas prvých týždňov. Vyčistenie zubov v okolí miest extrakcie môže byť náročnejšie, pretože sú bolestivé. Ak je to tak, najlepšie je udržať oblasť bez zvyškov jedla jemným opláchnutím ústnou vodou alebo teplou slanou vodou (rozpustite plochú čajovú lyžičku kuchynskej soli v šálke teplej vody). Častými komplikáciami sú krvácanie a opuch. Počas fázy hojenia je dôležité zabrániť uvoľneniu krvnej zrazeniny a chrániť ďasná v postihnutej oblasti. Vyvarujte preplachovaniu ústnej dutiny silným tlakom a snažte sa zabrániť tomu, aby sa jedlo usadilo v rane. Ak by sa jedlo zachytilo alebo ak by sa stehy roztrhli, je potrebné sa vrátiť na ošetrenie. Zubárka alebo zubár vám tiež odporučí alebo predpíše lieky proti bolesti a bude vás informovať o tom, ako znížiť opuch (priloženie vrecúška mrazenej zeleniny značne pomáha). V niektorých prípadoch je nutné buď pred samotnou extrakciou, alebo až po nej začať užívať antibiotiká.


ZDROJE

1 - https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/101104wisdomteeth.pdf

2 - https://www.baos.org.uk/wp-content/uploads/2019/03/Removal-of-Wisdom-Teeth-final.pdf

3 - https://www.webmd.com/oral-health/wisdom-teeth-adult

4 - https://www.baoms.org.uk/patients/procedures/23/removal_of_impacted_wisdom_teeth

obrázky:

https://gentledentalmaine.com/2023/04/27/faqs-about-wisdom-teeth/ https://www.baoms.org.uk/patients/procedures/23/removal_of_impacted_wisdom_teeth https://www.platinumsmiledental.com.au/wp-content/uploads/2020/12/wisdom-teeth-extraction.jpg https://gmcuae.com/wp-content/uploads/2020/11/493ss_getty_rf_missing_wisdom_teeth_illustration.jpg https://www.a7la-home.com/wp-content/uploads/2020/09/Depositphotos_381464518_l-2015.jpg https://skdental.sk/wp-content/uploads/2022/04/stomato-1.jpg https://elements.envato.com/dentist-in-clinic-examines-x-ray-of-jaw-of-client--6D2LF86

Posted in Zuby múdrosti on aug 03, 2023